

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 2.8 mm |
| Length | 609.6 µm |
| Width | 300 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 300 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 330 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 10 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 4 |
| Current Rating | 380 mA |
| DC Resistance (DCR) | 170 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2 nH |
| Core Material | Ceramic |
| Max DC Current | 380 mA |
| Saturation Current | 6.6 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Length | 630 µm |
| Max Width | 330 µm |
| Min Length | 570 µm |
| Min Width | 270 µm |
Stock: 93
Distributors
pcbx
Unit Price$0.00700
Ext.Price$0.00700
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00700 | $0.00700 |
| 10 | $0.00350 | $0.03500 |
| 50 | $0.00269 | $0.13450 |
| 100 | $0.00265 | $0.26500 |
| 500 | $0.00262 | $1.31000 |
| 1000 | $0.00260 | $2.60000 |
| 3000 | $0.00258 | $7.74000 |
| 5000 | $0.00255 | $12.75000 |
